Zenei szaklexikon
dudu 2005.07.02. 10:58
Magyarz sztr - a pop - rockvilg kzismert, nemzetkzi szakszavaihoz, ABC sorrendben.
A and R menedzser: Az Artist and Repertoire menedzser rvidtse. A hanglemezkiadknl azon rszlegek munkatrsait nevezik gy, akik ifj tehetsgek felfedezsvel s szerzdtetsvel foglalkoznak. Ezek a szakemberek gyakorta sszehangolt munkval kpesek j trendek kialaktsra. Legtbb vilgsztr az kzremkdskkel indult el a plyjn.
A capella: a klasszikus zenei terminolgibl tvett fogalom, amely kisrhangszer nlkli neklsre vonatkozik. Az a capella a popban elszr a "Doo-Wop" eladk megjelensvel vlt ismertt. Napjainkban kivl kpviselje a King's Singers vagy itthon a Cotton Club Singers. "Ttika" egyttesek gyakorta prbljk a capella bizonytani az nektudsukat.
Acid House: Egy, a Chicago-House-on alapul stlus. A nyolcvanas vek kzepn jtt ltre basszus s dob alapokon, TR 808 komputer kzremkdsvel.
Acid Jazz: Inkbb marketing, mint zenei fogalom, amely mgtt nem hzdik meg jl krlrhat zenei irny. 1987 tjn kerlt az elnevezs forgalomba, amikor minden acidknt volt ismert, gy a dzsessz is. Acid House nven ksbb a londoni funk-jazz eladkat emlegettk. Korai kpviseli: Incognito vagy K-Creative.
Acid Rock: 1966-67-ben a flower-power idejn, az akkori garzs-rock zenekarok gyjtneve, amely utalt a zenvel prhuzamosan terjed, kbtszerekhez kapcsold szubkulturra is. A psychedelikus rocktl abban klnbzik, hogy kpviseli kevesebb hangslyt helyeztek a produkci "eladsra", stilizlsra. Az acid-hatsok ezzel szemben a hangszeresek jtkban - pldul a se vge, se hossza gitrszlkban - nyilvnultak meg. Ismert kpviselje volt a Grateful Dead.
Ad-libs: latinul - tetszs szerint. Arra vonatkozik, amikor az elad elszakadva az ismert dal vagy zenei strukturtl, hirtelen tlettl vezrelve spontn s koordinlatlanul kezd jtszani vagy nekelni.
Airplay: Napjainkban rdis kzremkds nlkl mr nem lehet felkerlni a kislemezlistra. Az "teri" kzremkds ha nem is garancija, de elengedhetetlen felttele a sikernek.
Ambient: Brian Eno mhelynek egyik tallmnya. Hasonlkppen elvarzsolt, mint a new age, de sokkal intellektulisabb tartalmakkal.
Ambient House: Hasonl az elbbihez, de nem a koncerttermekben s stdikban, hanem a klubokban. A DJ-k kiss visszavesznek a tempbl, s mris szl az ambient house.. A pophoz szokott fleknek azonban ez a zene is gy hangzik, mint egy Kalacsnyikov-sorozat.
Analog: A digitlis ellentetje. Elavult felvteli technikra vonatkozik, pldul amikor magnetofonszalagra rgztjk a zent.
AOR : Adult Orientated Rock, azaz felntteknek szl rockzene. Elssorban felntt hallgatsgra koncentrl rdiadkkal kapcsolatban szoktk hasznlni a fogalmat, amelyek Eagles, Abba vagy Toto felvteleket jtszanak, s hallgatik egy Foreigner-jrakezdst tartanak az v szenzcijnak.
Backbeat: Az a ritmus, amelyhez mindenki igazodik. ltalban a dobos gondoskodik rla a basszusdob segtsgvel.
Backing Vocals: ltalban kt vagy hrom csinibaba, akiknek az a feladata, hogy a ltvnyra is, hangra is gyenge nekesrl eltereljk a figyelmet.
Backline: A sznpadon a zenekar mgtt helyet foglal ersttornyok - ezek segtsgvel szabadulnak meg a fik srk habjtl.
Backstage: A sznpad legszentebb helye, ahol sztrok s csillagocskk ismerkedhetnek egymssal kzelebbrl. Ennl mr csak egy jobb van: "Belp az egsz terletre".
Backward Masking: rdgi zenet, amelyet visszafel flvve dolgoznak bele a szmba. Pldul: a Beatles "Abbey Road"c. lemezn ("Paaauul issss deaddd .").
Beatbox: A hip-hop egyik f kellke; sokkal fontosabb mint a baseball -sapka vagy a kapucnis pulcsi: elre beprogramozott temek s loop-ok jnnek belle.
Bluebeat: reggae stlus, egyenesen a Ska s a Rocksteady kztt elterl senkifldjrl.
Bluegrass: egyfajta country stlus kifinomult banjo- s gitrtechnikval, melynek jtka kzben a zensz finom krmeit pnclszer aclkarmok vdik. Pldul: Bill Monroe s The Scruggs.
Boho: a "Bohemian" rvidtse. Semmi kze ahhoz a bizonyos "Rhapsody"-hoz, hanem olyan neo-beateseket takar, mint Tom Waits, Joni Mitchell s Ricky Lee Jones.
Boogie: rock - ritmus, amely a 40-es vek jazz-zongora-stlusbl, a boogie-woogie-bl (ahol a jobb kz blues figurkat jtszik, mg a bal szablyos ritmusrl gondoskodik) szrmaztathat. A gitrosok a "Boogie" sz hallatn egybl Lynyrd Skynyrd- ill. ZZ Top-ritmusokra gondolnak.
Bio: a "biography" rvidtse. Lemezinformciknt minden albumnl jrarjk. Kezd jsgrk kedvenc informciforrsa.
BPM: a "Basis Per Minute" (=percenknti alap) rvidtse, ami a hip-hop, a house s a techno mrtkegysge. Minl magasabb, annl jobban emlkeztet a zene egy gpfegyver kattogsra.
Bridge: a dal azon rsze, amely a refrnt s a versszakot sszekti. Elszeretettel rjk mollban. Mintapldnyokat tallhatunk minden egyes Meat Loaf szmban - mghozz mindig akkor, amikor a httrnekesnk gy kezdenek nekelni, mint valami angyalkrus.
Canceln: 1. Lemondani egy koncertet vagy egy teljes turnt (tbbnyire akkor, amikor a Kisstadionba csak 356 jegyet adnak el. Vagy mert a basszusgitrosnak a hvelykujjba haraptak - mint az R.E.M. esetben, 1989-ben). 2. Kirgni egy zenszt (tbbnyire "zenei nzeteltrsek" miatt - olyan indok, amely fleg akkor nagyon meggyz, amikor az illet els szllemeze megtvesztsig hasonlt az ex-zenekar zenjre).
Catering: az telrl val gondoskods a turn sorn. A majonzes slt krumplitl egszen a homrig - attl fggen, hogy hny plt ad el a zenekar.
Cajun: fehr tnczene Luisian-bl, amely a feketk Zydeco-jval prhuzamosan fejldtt ki. A szvegek egy, az tlag amerikai szmra rthetetlen, francia-kreol halandzsanyelven rdtak, s tbbnyire aligtorok szerelmi bnatrl valamint berozsdsodott gzhaj-laptokrl szlnak. Fbb hangszerei a heged s az akkordeon. Jeles kpviseli: Buckwheat Zydeco.
Chill Out: egy kis lazts a tncparketten: a ritmus szinte megllsig cskken, hogy a tncol kznsg az Ambient House s ms lass temek alatt kifjhassa magt. Szksg esetn prnk kerlnek a fldre.
Clicktrack: elektromos metronm, amelyet a dobos a flhallgatjn keresztl hall, hogy a felvtelnl ne rontsa el az temet.
Club Mix: egy szm tncparkettbart vltozata; ltalban maxi-verzi, kifinomtott basszus- s dobrszekkel. Az eredeti szm hromszorosra nylik, s leginkbb egy rk ta rgott rggumihoz lehetne hasonltani. Ez a hosszsg azrt szksges, hogy vgre a DJ is elmehessen WC-re.
Cock Rock: nyers rock, tbb-kevsb nylas szvegekkel. Nem a tykokrl, hanem a kakasokrl szl. Mint pldul a rgi Aerosmith.
Coctail Jazz: Az, ami az amerikai hotelekben koccints s szkkt-csobogs kztt hallhat. Vagy langusztaevs kzben. Nem tl tolakod, de ltalban j jazz-zongoristk jtsszk, akiknek pnzre van szksgk, s akik utna otthon Living Colourt s Helmetet hallgatnak.
Cover: lemezbort. ltalban kvetkeztetni lehet belle a lemezen tallhat zenre. A metl egyttesek szeretik rajta a kpregny-szrnyeket, akik ppen meztelen, megktztt modelleket korbcsolnak; Indie bandk jobban kedvelik a sznes kollzsokat, amelyeknl nem lehet tudni, merre van a fl meg a le. A szupersztroknak nincs kedvenck ("White Album" / "Black Album"). A CD-korban majdnem minden feleslegess vlt. A "cover" egybknt a folyirat cmlapjt is jelenti.
Cowpunk: a country s a punk keverke. lltlag a londoni Camden Town metrmegllbl szrmazik.
Crossover: amikor Nigel Kennedy egy Johnny Cash-dalt vesz fl, vagy a Marsalis fivrek egy Lehr operettet prblnak elnekelni. A fogalmat azonban leggyakrabban akkor hasznljk, amikor egy kis rtegnek jtsz zensz belefolyik a fvonal zlsbe.
Cut up: a kifejezs a kpzmvszetbl ered, ahol egymstl idegen rszek kollzsszer sszelltst jelenti. Ugyanez a lnyege a zenben is.
Cyberpunk: San Franciscbl szrmaz szmtgp-szubkultra, melynek kedvenc zenszei Macintoshokon komponlnak, power-vitamin italokon lnek s napi 23 rt a "virtulis valsgban" tltenek, ahol a lzer s egy fnyr keverkbl hozzk ltre a hangzsvilgukat. ttri: Frontline Assembly, Coil. Billy Idolnak viszont kb. annyi kze van a Cyberpunkhoz, mint a Borussia Mnchengladbachnak a vilgbajnoksg vgkifejlethez.
Dancehall: npszer reggae stlusirnyzat, melynek zenete nem a forradalmroknak, hanem a lbaknak rdott.
Death Metal: stt Heavy Metal stlus. Floridai eredet - az Egyeslt llamok nyugdjas-paradicsoma. Egyik jelents kpviseljk egyik sora gy hangzik: "The End The End The End" - mindez termszetesen ordtva.
Deep House: a House x-edik varicija. Semmitmond szvegek, soul-os, gospelszer nek s egy jra meg jra flcsendl zongora-futam.
Dem kazetta: egy mvsz hangkazettja, melynek segtsgvel lemezszerzdshez juthat, vagy jabb alkotsait mutathatja be. A demk 99 szzalka valamelyik szemetesben landol, nvelve ezzel a klnleges hulladk-hegyet, hiszen a kazettk azokhoz a termkekhez tartoznak, amelyek mg vletlenl sem viselnek magukon zld pontot.
Designer drogok: olyan emberek ksztik ket, akik kilencvesen kmiai kszlettel s kdbombkkal ksrleteztek. Ha egy ilyen drog netn betiltsra kerl, akkor egy jszaka alatt, hip-hop kicserlnek benne egy molekulcskt - s a hivatal mr kezdheti is ellrl. Felhasznlsi terletek: ltalban a rave-partyk tllshez szksgesek.
Digitlis: az analg ellentte. Neil Young utlja. Bvebb informci az elektromrnkk kziknyvben.
Disco: a 70-es vek kzkedvelt lktet ritmus zenei stlusa. Elnye az volt, hogy tbb senki sem figyelt az nekre, gy kevsb elismert tehetsgek is egy csapsra szupersztrokk nhettk ki magukat - mg ha annak rn is (lsd a takartn Donna Summert), hogy a mikrofon eltt kellett nkielgtst vgeznik.
Doo-Wop: a nv abbl a kt sztagbl szrmazik, amelyet a httrnekesek meglls nlkl hallatnak - ennek alapjn lehetne az elnevezs "Waaa-Omm" vagy "Padumm-Baa" is. ltalban ngyszlam darab, ami elg nehezen nekelhet. Az tvenes vek sznes br tindzserei kezdtk a keleti parton, s a rock and rollal egyidben volt kzkedvelt. Zenekaraikat elszeretettel kereszteltk el llatok s autk utn. Pl.: A Spnielek vagy a The Escorts.
Dub: a 70-es vek elejn, Lee "Scatch" Perry ltal kifejlesztett reggae forma, melybl hinyzik az nek, hogy helyet biztostson egy hatalmas iramban kattog kenyrpirtnak.
Egysg: az a mgikus szm, ami slger s buks kztt klnbsget tesz. Az sszes eladott hanghordoz szmt jelenti (angolul: "units"), teht az sszes CD, LP, MC, maxi, EP, MD s DCC mennyisgt.
Electro: a hip-hop egy elgg letnt formja a 80-as vekbl, melyben a beatbox s a szintetiztor dominlt. Pldul: Afrika Bambaata.
Engineer/hangmrnk/: "az" a frfi a fejhallgatkkal a stdiban. A producer lmait vltja valra - vagy nem.
EQ: az erst ("equalizer") rvidtse a stdi-zsargon szerint. Bonyolult, gombos szerkezet, amelyekkel hangfrekvencikat emelhet ki vagy nyomhat el az ember.
Fade Out: a legtbb pop- s rock dal ezzel vgzdik. Tulajdonkppen egyszeren fokozatosan elhalkul a zene. Rdiban nagyon bejn, de koncerten elg problms, csupn nhny kivtel ltal gyakorolt megolds.
Fairlight: ami a hziasszonyoknak a Moulinex, az a hangmrnkknek a Fairlight. A samplerek legjobbika, amely nemcsak samplerknt mkdik, hanem trol s visszajtszik. Idkzben az AKAI is tudja mindezt, s csak az egytizedbe kerl.
Farfisa: a 60-as vek rockzenekarainak kedvenc orgonagyra volt. Vkonyabb a hangja a szintn legends Hammond malacsivtsnl (Megfigyelhetjk pl. John Lordnl).
Feedback: sz szerint visszacsatols. A feedback akkor jelentkezik ltalban, amikor a mikrofon vagy a gitr (nem szndkosan persze) tlsgosan kzel kerl az erstkhz. Ekkor ugyanis rezgsek jnnek ltre, amelyek ftylshez hasonl hangg tevdnek ssze, mindenki szmra libabrt okozva. Van aki szndkosan alkalmazza, pl.: Pete Townshend (ezrt sket egyik flre), Neil Young, Jimi Hendrix s a Velvet Underground.
Fill: kt, hrom rvid hang vagy dob-ts, amely egy a ritmusban vagy a dallamban tallhat lyukat tlt ki.
Fretmelter (=hrolvaszt): flismerhet kifejezs olyan gitrosoknl, mint Slash, aki millikat r ujjacskit olyan addig hzogatja a hrokon, amg nem izzanak.
Freestyle: hip-hop krkben megklnbztet elnevezs. Elre megrt szvegek nlkli neklst jelent; teht improvizcit. A legtbben meg sem mernek vele prblkozni, ami taln jobb is. Az igazi hip-hopperek szerint az igazi hip-hopperek pedig csak freestyle-ban nyomjk.
Funk: a feketk szlengjn angolul azt az izzadsgszagot jelenti, amely szex kzben rezhet. Az 50-es vekben egy jazz-formra rtettk; a 60-as vekben pedig a James Brown-fle, basszus-hangslyos, fekete dance-music elnevezse lett.
Fusion: jazz s rock elemek kombincija. Alapelv: Minl jobb a zensz kzgyessge, annl unalmasabb.
Fuzz-Boksz: ezzel rte el annak idejn Keith Richards a "Satisfaction" hangzst. A 60-as vekben hozztartozott a rock-zenekarok alapfelszerelshez. Finomabb kiadsai a "Booster" s az "Overdrive".
Gangsta-Rap: rap fajta, melynek szvegei bnzk s rendrgyilkossgok krl forognak. Ezrt aztn hihetetlenl npszer. ttrje: Ice Cube.
Garzs-rock: eredetileg azt a 1017 amerikai rock egyttest takarta, akik a 60-as vek kzepn, a brit pop-invzi utn lteztek, s gyakran nem jutottak tovbb a garzsban tartott prbk sznvonalnl. Mra ez persze divatoss vlt.
Gig: kisebb koncert (angolul).
Glam Rock: a "glamour rock" rvidebb formja. Egy a 70-es vek elejn virgz stlust jelent, amely ksbb meleg hangzsa s mg melegebb ltzkdsi stlusa miatt httrbe szorult. Megszlaltati igen androgn hatst nyjtottak. Pl.: T. Rex, The Sweet, Slade, David Bowie.
Glitter Rock: hasonl, csak itt tudatosan trekedtek a tindzser arcra, s ez nem annyira kifinomult, mint a glam rock. Kpvisel: Gary Glitter.
Gold: aranylemez, ami az US-ban 500000 darab utn jr. A platina dupla ennyi.
Gospel: a fekete templomi neklsre alapoz nekirnyzat. Mzesrl, Jerikrl s termszetesen az rrl szl. A gospel-nekesnk ritkn nyomnak 120 kilnl kevesebbet. A soul leglnyegesebb alkoteleme s a legfontosabb nek-iskola.
Gtikus-rock: post-punk stlusirnyzat fekete ruhkban s az let halott dolgairl. Kpviseli: Fields Of The Nephilim, Sisters Of Mercy.
Grammy: a pop Oscrja. Az amerikai zeneipar 6000 legkonzervatvabb kpviseljnek szavazatai alapjn osztjk ki minden februrban, a legjelentktelenebb kategrikban. Mg soha nem nyert Grammyt Chuck Berry vagy a Rolling Stones. Natalie Cole viszont majd' minden vben porondon van. Clapton pedig lassan mr vaskereskedst nyithatna djaibl.
Grindcore: death metal-rks. Gyakori tmja a megcsonkts s az elrothads. Elfordult mr, hogy ilyen koncerten dgltt patknyokat dobtak a kznsgbe.
Groove: minden, ami egy zenei darabot prgss tesz. A Dance korban szinte a legfbb kritriumm vlt.
Grounds: (=alapok) Egy szm alapjt jelenti, amelyet legelszr vesznek fel - teht lnyegben a basszus, a dob s a gitr-riffek. Ground-jairl hres az AC/DC - igaz az szmaik nem is llnak semmi msbl .
Groupies: a rockban azokat a lnyokat, nket hvjk gy, akik szvesen osztjk meg a trsasgukat -gyban, asztalnl - a zenszekkel.
Grunge: a Seattle-i nagy durrans. A rock s az indie - s az ennek megfelel ruhk - keverke. Egy idben ott voltak minden cmlapon - a Vogue s az Elle ksbb csatlakoztak. Kpviselje: Nirvana s az sszes tbbi seattle-i zenekar /Pearl Jam, Soundgarden/.
Hammond: amin a 60-as a a 70-es vekben mindenki jtszott. A billenlyk dinoszaurusza olyan hangot hallat, mint egy vist anyakoca, egybknt pedig, hatalmas slynak ksznheten a roadok rme.
Hardcore: minden, ami fj a flnek. Csak azrt veszik, mert egybknt eladhatatlan.
Harmonizing: olyan technika, amelynek segtsgvel a hangok magassgt vltoztatni lehet. Az ehhez szksges eszkz neve: "Harmonizer", amellyel a 70-es vek vge ta az elrontott hangokat javtottk ki. Ma mr mindenki nekelhet, aki jl nz ki.
Heavy Rotation: aki benne van, az mr - majdnem - clba rt. Azt a kt mark videklipet s kislemezt jelenti, amelyet nap mint nap lejtszanak az MTV-n.
Hi-NRG: szjtk a "High Energy"-re. A disco folytatsa, amelyet meleg-diszkkban s aerobic klubokban fejlesztettek ki. Ennek megfelelen kalriafogyaszt.
Hip-hop: a jelen kor minden valsznsg szerint legjelentsebb zenei stlusa. A rap-tl abban klnbzik, hogy egy hip-hop lemezen nem kell felttlenl rappelni. Egybknt utcazene New Yorkbl, amely csak a graffitikkel s a breakkel egytt kpezi az t megalkot - tlnyoman fekete - generci letrzst. A videkon ltalban, a rapperekhez hasonlan kikttt cipfzben s g szemetesek krl tncolnak. Az elnevezs egy rmbl szrmazik: "To the hip hop, hippedy hop". Ilyen egyszer a vilg.
Hook: semmi kze a kapitnyhoz. Azt a kis, knny dallamot nevezik gy, amely szpen beleakad a kisagyba, s onnan soha tbb el nem tudjuk tvoltani.
Horn Section: (=fvs szekci) legalbb hrom fvs - ltalban trombita, szaxofon s harsona -, amelyek arra kellenek, hogy a Rolling Stones vagy a tbbi megasztr mg tbb alulfoglalkoztatott zenszt tudjon maga mgtt a sznpadon.
House: a szintetiztorra s sequenzerre alapoz tnczenk gyjtneve. Chicagbl ered, a 80-as vek kzeprl. Azta elterjedt s rengeteg gra osztdott. Kpviseli: mindenki, akinek spja van, kivve a futballbrkat.
Hype: az a felhajts, ami egy lemez kiadsa krl van. Tbbnyire ok nlkl.
Indie: tulajdonkppen a lemezkiadsban hasznlt "independent record label" (fggetlen lemezkiad) rvidtse, amely egy a nagy lemezcgekkel szembeni megnevezs. Eredetileg a f vonaltl eltr zenkre vonatkozott, de termszetesen mra divatt vlt. A pnz nagy r .
Industrial: a 80-as vek rock-fajtja. Valdi, a fm-iparbl szrmaz zajokkal operl.
Interview: (=interj) mvsz s jsgr tallkozsa ltalban valami drga tteremben, ahol a mvsz csak a lemezrl beszl, mikzben az jsgr iszik s eszik (ebben a sorrendben).
Jam: elre nem tervezett kzs zenls.
Jump: a Rhythm and Blues egy irnyzata. A 40-es vekben mindenekeltt bulik kedvelt zenje volt. Az ehhez passzol tncot "Jive"-nak hvtk.
Kickin' Ass: a "Fuck!" utn a zenei vilg leggyakrabban hasznlt kifejezse.
Koncepcis album: ezerszer hallratlt, l-intellektuell hangjtk kezdknek. Pldk: "Tales From The Topographic Oceans", "The Wall", "Thick As A Brick". s termszetesen a koncepci-mester, Pete Townshend j albuma.
Koreogrfia: sznpadi tnc. Idelis esetben a mozgs s a zene sszhangja. Prince pldul mestere a millimterpapron megszerkesztett koreogrfiknak.
Laid back: sz szerint "lenyugodott", ami itt a dob ritmusra vonatkozik. Ez a kis lelassuls lazt hatst klcsnz a zennek. Vannak azonban dobosok, akik - nem rendeltets- szeren - egyszeren akkor hasznljk, amikor hibznak.
Licensing: (=licencels) a lemezipar egyik kifejezse. Ha a flvtelek valamely licenc alapjn kerlnek forgalomba, akkor a lemezcg csak a dolog zleti oldalval foglalkozik, s az olyan aprsgok, mint a mvsszel kttt szerzds vagy a mvsz rdekei hidegen hagyjk.
Lick: egy rvid riff.
Line up: a zenekar tagjai.
Lip Syncing: az nekls imitlsnak mvszete. Kzben a zene jhet CD-rl vagy szmtgprl. Az olyan "nekesek", mint David Hasselhoff elszeretettel mozgatjk gy a szjukat a sznpadon.
Loop: a hip-hop kedvelt jtkszere. Nhny hang vagy zrej, amelyet egy disken trolnak, egyms utn vgtelenszer kerl lejtszsra. Hipnotikus hats.
Lovers Rock: reggae balladk a 70-es s a 80-as vekbl. A rockhoz semmi kze. ttrje: Gregory Isaacs.
Mariachi: Tradicionlis mexiki lakodalmas zene trombitval s sok akusztikus gitrral. Herb Alpert "amerikanizlta".
Mastering: egy produkci stdifelvtelnek tulajdonkppeni utols lpse. Vgeredmnye egy "jobbat-mr-tnyleg-nem-tudunk" flvtel: a "Master".
Msodik album-szindrma: Az embernek tbb tz ve is van arra, hogy a bemutatkoz album dalait megrja - a lemezkiad pedig mr egy v utn a msodikat akarja! Nehz gy. A jobbaknak sikerl, s akkor szembe kell nznik a "Harmadik album-szindrmval".
MC: mg egy mester. Eredeti jelentse "Master of Ceremony", azonban egy ideje a "Microphon Controller" rvidtse is. Mindkt kifejezs a rap-vilgbl val, s mvsznevek eltt hasznljk, mint pl. MC Hammer. Nem sszetvesztend Paul McCartney "Mc"-jvel, ami skt sajtossg, s ott a "c"-t radsul "k"-nak ejtjk.
Mellotron: bonyolult billentys sampler, melynek segtsgvel a korbban flvett hangszereket billentykkel le lehet jtszani. 1967-ben volt nagy szm; ma mr alig hallani.
Merchandise: a rock and roll emlktrgy-eladsa. A szuvenrek legfbb jellemzje: szemrmetlenl drgk, mgis mindenki megveszi azt a plt, amelyen egy moss utn mr csak "epech M de" felirat lthat.
MIDI: "Musical Instrument Digital Interface". Ezen csoda segtsgvel - plusz egy DIN-kbel - kthet ssze egy stdiban a sampler, a dobgp meg a tbbi.
Minimalist: (=minimalista) a fogalom a New York-i avantgrd vilgbl ered. Egyszer hitvalls: A kevesebb tbb. Szlssges esetben oda vezet, hogy egy 70 perces anyag egy-egy gongtsbl ll az elejn s a vgn, kzte pedig csend hallhat.
Mix: a mixnl az egyms utn flvett "nyomok" (= "tracks") megfelel arnyba kerlnek.
Monitore: gy nevezik azokat a sznpadon tallhat hangszrkat, amelyek a sznpad fel vltenek. A zenszek egyetlen eslye, hogy az eluralkodott pokolrl valami informcit k is szerezzenek.
Moog: dr. Robert Moog tallmnya: az legeslegels szintetiztor a 60-as vekbl. Ers basszussal rendelkez "mini-moog"-jt jra elvettk.
"Middle of the Road": Valamikor egy zenekar neve volt, mostanban inkbb "slger" jelentssel br.
Nashville: a country fellegvra Tennesse-ben tallhat. Laki jra meg jra megprbljk bevenni a vilgot, eddig azonban sajnos minden siker nlkl. Garth Brooks-uk az US-n kvl csak fejrzst kapott.
New Age: Meditatv hangulat-zene, lltlag terapeutikus tulajdonsgokkal - ami a legtbb esetben annyit jelent, hogy a hallgat annyira ellazul, hogy szp lassan elalszik zenelvezet kzben. Elszr a San Francisco krnyki egszsges letmd-boltokban rultk, azutn hdtotta meg a lemezkiadkat. Ma a klnbz alternatv gygy- s letmdok gyjtneve - az erdk muzsikjtl kezdve a knai aclgolykig.
New Beat: elg heves eurpai techno-fajta. Mindenekeltt belga diszkkban hallhat. rezhet rajta az Industrial s a Hi-NRG hatsa.
New Country: (= j orszg) termszetesen nem ltezik ilyen, de ha arrl van sz, hogy olyan emberek, mint Garth Brooks s Billy Ray Cyrus jobban eladhatv vljanak, akkor a zeneipar igen kreatv nyelvjt tud lenni.
New Romantic: mg egy reklmfogs. A megnevezs egy zenei irnyzatra vonatkozik, amelyet a 80-as vek elejn a Spandau Ballet szpsgei testestettek meg - a lnyeg az volt, hogy a hajuk szpen lljon.
New Wave: ami a punk utn jtt. Tagadta eldje nihilizmust, s visszahozta a popot. Pldul a Police.
No Wave: feltnskd art-punk mozgalom New York-ban a 70-es vek vgn.
Off-beat: ellen-hangsly - egy ritmus esetben teht azok az egysgek, amelyek nem hangslyosak. Jobb tncosok mindig az off-beatre mozognak, a tbbiek pedig szre sem veszik.
Opener: 1. Egy CD els szma, vagy 2. elzenekar. Amennyiben mr ismert, akkor "Special Guest"-nek (= Klnleges vendg) hvjk. A legszintbb elnevezs azonban taln a "Support Act" (= ksr elads), mert az egyetlen feladata, hogy a f attrakcira rhangolja a kznsget. Ha ezt tlszrnyaln, leveszik a hangot. Teht semmi eslye a nagy szereplsre.
Overdub: A ksz felvtelhez utlag hozzrakott javtsok, teht a tulajdonkppeni befejezs. Legtbbszr l felvteleknl hasznljk. Az olyan mvszek, mint Zappa nem folyamodtak ilyen gyerekes megoldsokhoz.
PA: 1. Tbbnyire a "Public Address System" rvidtse, ami a mindazt jelenti, ami a kznsget egy hangrobbans kszbre knyszerti: erstk, hangszrk, stb. 2. "Personal Appearance" rviden, ami egyszeren annyit jelent, hogy valamely hressg szemlyesen tnik fl egy szrakozhelyen.
Per Diems: (vagy "Pds") a latin kifejezs arra a pnzsszegre vonatkozik, amelyet a zenekar s a ksr stb tagjai naponta kzhez kapnak.
Phasing: az effektek ide-oda rohanglnak egyik hangszrbl a msikba, mialatt a zene ktsgbeesetten prbl sajt farkba harapni. Mintapldnyai: Hendrix: "Axis: Bold As Love" s Nirvana: "Rainbow Chaser".
Philly: a "Philadelphia Sound" rvidtse. blt-szag soul a 60-as vekbl, amit a The O'Jays s a The Delfonics nekelt.
Plankspanker: agresszv Fretmelter. rthet?
Plugger: az az ember, aki reggeltl estig rdi- s TV-producereket gyzkd valamely tnyleg-nagyon-szuper egyttesrl, lemezrl, maxirl.
Pomp Rock: a rock kedvelt formja a 70-es vekben, amely klasszikus motvumokkal s tetrlis eladsmddal dicsekedhetett. ttri: Emerson, Lake and Palmer.
Portastudio: a norml stdihoz viszonytva olyan, mint a laptop a PC-hez kpest - minden egy kicsit kisebb, mgis nagyon alkalmas dem- ksztsre.
Post-punk: minden, ami az alkalmazkodni kptelen, kemnyebb stlus zenben a punk utn jtt, s azt legalbb egy ici-picit idzte - mg ha ez kizrlag a gitros flbevaljt jelenti is.
Power-pop: 1978 mjusa s augusztusa kztt gy nevezhetjk a punk akkori, szokatlanul dallamos vltozatt.
Pre-Sales: (="el-eladsok") tulajdonkppen mg nem eladsok, hanem csak elmegrendelsek. Nagy bszkesg egy lemezkiadnak, ha egy sztrja mr az elmegrendelsek alapjn aranylemezt kap.
Pre-Production: a flvtel eltti ceremnia. Jelentheti a prbkat, a dalok jrahangszerelst.
Prog-Rock: a progresszv rock rvidtse - egy forma, ami a pszihedelikus rockbl fejldtt ki.
Programming: (= programozs) addig dumlni a szmtgpnek, amg olyan hangokat nem produkl, amit szeretnnk.
Promo: jsgrknak osztott felvtel.
Promotion: tbb - kevsb sikeres prblkozs arra nzve, hogy egy j lemezt a mdik vagy reklmok segtsgvel npszerstsenek.
Psychedelic: az, ami 1966 s 1968 kztt mindig akkor trtnt, amikor a zenszek LSD-t nyomtak. A dallam, a szvegek, a ruhk s a frizurk - mind egy kicsit furcsk.
Pub Rock: vissza a gykerekhez! Kocsmzs, srvedels, pohr- s szkdobls.
Publishing: egy szerzemny jogai. ltalban a szerz birtokban vannak, de e is adhatk (pl. Beatles vagy Michael Jackson).
Punk: eredetileg a 60-as vek amerikai garzs-rockjt jelentette. Azutn jjledt, hogy nevet adjon az sszebiztostztt irokzeknek s a ksretkben hallhat elhangolt gitroknak. Eleinte a kirlyi csald, ksbb minden ms ellen is szlt.
Pontok: a Macintosh-hasznlk kedvenc grafikai fogsa. gy lesz a jelentktelen Smudbl S.M.U.D.O., az emberek meg trhetik a fejket, mi rejtzik a nv mgtt.
Q - A: A "Question - Answer" (= krds - vlasz) rvidtse. bevett interj-forma, melynl az jsgr olyan elms krdseket tesz fl, mint a "Hogyan kszlt a lemez?", a mvsz pedig gy felel: "Mindent Istentl kapunk, nem?"
R&B: ha nincs hely, ezt is rhatjuk a Rhythm and Blues helyett.
Raga Rock: az acid rock egy fajtja. Gitrhangslyos zene szitr-bettekkel. A 60-as vek vgn gyakrabban volt hallhat - amita Sri Chimnoy regszik, kihals veszlyezteti.
Raggamuffin: reggae-dancehall-fajta. Szvegileg tiszta frfidolog - melegek itt csak kignyolsra szmthatnak.
Rap: eredetileg a feketk beszl neklsi mdja. A hip-hop rsze.
Rasztafri: Egy a reggae-n belli ideolgiai mozgalom. A rasztafrik az afrikai llamok egyestsben hisznek ("Africa United"), s a fehr trsadalmi rendben az abszolt gonoszt ltjk. A nv egy etipiai csszr nevbl ered, akiben sokan Afrika egyestjt lttk.
Rave: 14 - 17 vesek hatalmas bulija hatalmas helyeken (akr gyrcsarnokokban is) s a zene, amelyet ott hallhatunk.
Remaster: egy j "Master", amely tbbnyire a hangzs fljavtsra hivatott. Automatikusan megtrtnik, ha analgbl digitlisra vltoztatnak. A klnbsg azonban nem mindig szrevehet.
Remixing: Egy j mix elksztse. Dance-maxiknl hasznlatos, ahol fleg a dobot s a basszust emelik ki. Laikusok szemben csak az klnbzteti meg a mixeket egymstl, hogy ms a cmk.
Retro-nuevo: rgi dolog j csomagolsban, mint pl. a Spin Doctors vagy a Black Crowes.
Rhythm and Blues: fekete tnczene, amely a big-band korszak vgn keletkezett. Nem jazz s nem gospel.
Rhythm Section: (= ritmusszekci) az, ami a rgi szp idkben a dob, a basszus s a ritmus gitr volt egytt.
Riff: rvid akkord-sorozat. ltalban egy nagy terpeszben ll gitros jtssza a koncerten.
Rockabilly: az R& B s a Hillbilly-Country keverke. Elvis s Jerry Lee Lewis tallta fl az 50-es vekben.
Rock Steady: lassbb a Blue Beat-nl, s sokkal lassbb a Sk-nl. Alton Ellis 60-as vekbeli slgerrl ("Get Ready To Rock Steady") kapta elnevezst.
Roots: (= Gykerek) rasztafri-hatsos reggae. Szlogen: "Vissza a gykerekhez!"
Running Order: a tbb mint hrom fellpvel rendelkez koncertek fellpsi sorrendje. Percre pontos s soha senki nem tartja be.
Salsa: csps paradicsomszsz s egyben az sszes latin-amerikai zene gyjtneve, amelyet New York-ban jtszanak.
Sampler: kis rsz valaki ms szerzemnybl, amelyet egy sajt szmban flhasznlnak. Disken troljk s billentykkel hvjk el, rengeteg munkahelyet biztostva ezzel gyvdeknek.
Scat-Singing: jazz-nekls, szabadon improvizlva. Tiszta sztag-zsonglrkds.
Sequencer: a gp, melynek segtsgvel a szmtgpen zent lehet rni.
Session Man: klcsnzhet zensz. Hatalmas sszegekrt hajland bellni az ppen betegesked gitros helyre.
Setlist: az l program sorrendjt tartalmaz cetli. ltalban jl ragad a kontrollokra.
Shoegazer: (= "cipbmul") az Indie-rock egy fajtja, hossz llegzet, neo-pszihedelikus s hangos gitrszlkkal. Azrt kapta ezt a nevet, mert a szereplk ltalban a cipjkre merednek a kznsg helyett.
Showcase: a zeneipar bels embereinek fenntartva. Az olyan embereknek, mint te s n, nincs hozz kze.
Ska: a reggae korai formja. Az 50-es vek vgn keletkezett R& B s jamaikai zenei elemekbl.
Skinsman: ts.
Slamdance: polka, tvolugrs s rugby keverke. Hardcore s punk koncerteken lthat.
Soca: a calypso s a soul vegytve Trinidadbl.
Soundcheck: koncerttermekbl vlt dlutn. Pusztn arra j, hogy a zenekar tagjait kiverje az gybl - akusztikailag gyis minden teljesen ms lesz estre.
Spagetti House: house ... na vajon honnan is?
Speed Metal: gyorssebessg metl.
Split: egy zenekar floszlsa. Oka az jra megalakts is lehet. Csak hogy trtnjen mr valami.
Stagehands: a segtk segti; gyakran egy szraz zsmle IQ-jval.
Straight-edged: aki ilyen az a jobb gitr-jtk rdekben lemond a drogokrl, a cigirl s a hsrl.
Swingbeat: a 80-as vek vgnek egyik fekete tnczenje, amely a rap kemny temeit s a soul lgy dallamt sszekti. Pldul: Bobby Brown.
Syndrum: lpesmz-alak dob-rszek, amelyeket gy hasznlnak, mint a rendes dobokat, hangjuk viszont olyan, mint egy Gameboynak.
Techno: brutlis house kemny, gyors temekkel. Hivatalosan Detroitban keletkezett, de a legnagyobb npszersget mgis Nmetorszgban s Belgiumban rte el.
Telepromoter: TV-kperny az nek-kontroll mellett. Errl lehet dalszvegeket olvasni vagy a zenekar bemutatsakor a tagok nevt.
Tex-Mex: ksr zene a mexiki kaja mell. A texasi rock and rollt s a mexiki folklrt kti ssze. Tequila mrgezssel vgzdik. J plda: Los Lobos.
Thrash: a Speed Metltl csupn lassbb ritmusban klnbzik. Punk-elemeket is hasznl.
Tight: "tight band" az az egyttes, aki a hagyomnyok ellenre minden hatridt betart. Ez utoljra 1979-ben fordult el valakivel. A "tight" sz vonatkozhat a hibtlan zenre is - szintn ritka.
Torch Singer: olyan nekesnk, akik patetikus s drmai eladsmdjukkal a paprzsebkend-ipar kedvencei.
Track: (= nyom) a keverpult azon lehetsgt jelenti, hogy a klnbz hangszereket, szlamokat kln-kln vegye fl: minl tbb "track", annl tbb lehetsg.
Trad: a tradicionlis rvidtse. Az a kategria, amikor mindenki tudja a dolog eredett, s nyilvnval, hogy nem kell a szerzi jogokkal foglalkozni.
<
|