Beatles Amerikban (a kudarctl a hisztriig)
dudu 2005.07.02. 11:01
Brian Epstein tlete zsenilis volt, hogy befutassa a Beatlest Amerikban, csakhogy a dolog nem ment olyan egyszeren! A Please, Please Me, amely a kds Albionban Nr 1 siker volt, a tengerentl fel sem kerlt a slgerlistra.
Mjustl a hasonl cm nagylemez Angliban ugyan 30 htig vezette az LP-rangsort, majd tadta helyt a msodik Beatles-nagylemeznek (With The Beatles), amely tovbbi 22 htig maradt az els. m Amerikban a Veejay kiadsban megjelen els LP (cme Introducing The Beatles) fel sem kerlt az lvonalba. A vllalat bele is bukott a kisrletbe, mert a kvetkez Beatles-kislemez, a From me To You is csak a lista 116. helyig jutott.
Hogy az id volt-e korai vagy az zleti baklvsek marasztalhatk el, nehz megtlni. Egy vvel ksbb ugyanis a Capitol lemeztrsasgnak mr tbb szerencsje volt. Igaz, 50000 dollros reklmkltsggel prbltk meg bejuttatni az I Want To Hold Your Handet. S akrcsak Elvis Presley esetben – az ttrs 1964-ben is az Ed Sullivan show-nak volt ksznhet. A msorban 10 millian lthattk a gombafejeket, s nhny adsperc utn Amerika a Beatles lbai eltt hevert.
1964 prilisban a Billboard listjn az els t helyen mr Beatles-dal szerepelt, s amikor a Capitol bejelentette a msodik Beatles nagylemezt (Meet The Beatles), az hetek alatt a szrakoztatipar trtnetnek legkelendbb lemeze lett. Amerikban valsgos beatle-mnia trt ki. A hisztria csak fokozdott, amikor augusztusban a Beatles megkezdte els amerikai turnjt, s nyomban zenekarok tucatjai keltek t az cenon.
„Brit invzi”
A sajt „brit invzirl”, botrnyokrl cikkezett. A Rolling Stones rkezsekor pldul tbb ezer rendr sem tudta megfkezni a tmeget a New York-I Kennedy repltren, az Animals pedig minden addigi nzszmot megdnttt a koncertjeivel. De a tbbiek – Dave Clark Five, Swinging Blue Jeans, Manfred Mann, Searchers, Kinks, Walker Brothers s msok is zajos, az angliainl jval nagyobb sikereket arattak.
De ezekben a hnapokban nemcsak a beatzent exportlja Anglia. Sznszek ( pl. a szexszimblum Julie Christie), divattervezk ( a miniszoknya „feltallja” Mary Quant), mankenek (Twiggy) vagy fodrszok (Vidal Sasoon) is tagjai az „invzis hadseregnek”. s Amerika, mint egy hatalmas, kiszradt szivacs, minden mennyisgben szvja magba a szrakoztats s a tmegkultra vilgt felfrisst impulzusokat.
letforma-forradalom
A “brit invzi” Amerika szmra mgsem elssorban zenei vonatkozsban, hanem hatsaiban, hangulatban volt jelents. Angliban a beatlemnia a fiatalok nagy tbbsge szmra mindig is csak j balht, rebellit jelentett. Divat volt, a kor s a fiatalsg letrzseinek egyik kifejezdse, megfogalmazdsa. Amerikban a Beatles s a gombafej azonban nemcsak zeneileg indtott el egy sor eladt – pldul a Byrds egyttest - , hanem megjelensvel, felszabadt erejvel elsegtette egy latensen meglv, kitrsre vr letforma-foprradalom, az ellenkultra kibontakozst s megvalsulst is.
Angliban a beat s a Beatles elssorban a divatot rszben az letmdot, a szrakozsi formkat alaktotta t. j hajviselet, j ltzkdsi formk, j koncerthallgatsi rtusok(fesztivlok) j szrakozsi formk kapcsoldnak ssze a “mozgalommal”. S a beat mindenekeltt a tindzser-univerzumot formlta t.
Amerikban a klssgek mellett a gondolkodsmdot, az letformt befolysolta jelentsen. Feloldotta a grcsket, utat nyitott nmegvalstsi vagy trsadalmi-szocilis trekvseknek, a fehrek s a feketk krben egyarnt. Alig egy v elteltvel mr j szubkultra, j vallsok, j mvszeti trekvsek kpviseli bukkantak fel, amelyek a beattl a ksbbi undeground s hippizmus fel gaztak el.
A Beatles 1964-ben mg erjesztje volt a folyamatoknak, de 1967-ben pldul bajuszt s hossz hajat nvesztve,a virgszimblumot hasznlva – mr k kvettk az amerikai mintt. Mint ahogy az egysges zenei nyelv is gyorsan bomlani kezdett az amerikai “olvaszttgelyben”. A felnvekv tindzserkznsg rtegekre bomlott, mint ahogy a zenben is megszlettek az j stlusok a hatvanas vek kzeptl, mint a jazz-rock, a folk-rock, a latin rock vagy a hard rock. S a zenszekre, illetve a zenei fejldsre komoly hatst gyakoroltak a terjed drogok, a vallsok (Jzus-kultusz, Zen), a film s a sznhz vagy ppen a kpzmvszet (lsd pszichedelikus rock)
S a Beatles vagy a “brit invzi” zenekaraira vlaszul Amerikban az vtized kzeptl megszlettek az j stlusok kpviseli (Poco, Buffalo Springfield, Grateful Dead, Jefferson Airplane, Moby Grape, Paul Butterfield Blues Band, The Mama'’ and the Papa’s'’, Electric Prunes, The Doors, Fugs, stb.…
S mr megvillantottk kpessgeiket az elkvetkez vek korszakos jelentsg sztrjai is, mint Jimi Hendrix, a Cream, Janis Joplin, Santana vagy a sznesbr eladk kzl Arethe Franklin, Otis Redding…-
|